TELEFON +48 665 107 714 NAPISZ DO NAS dyrektor@domschr.pl DOŁĄCZ DO NAS

aktualności

Schola Węgaity  w Poznaniu - 29 IX - 3 X 2021 r.

19/10/2021
Schola Węgaity w Poznaniu - 29 IX - 3 X 2021 r.

    Schola Teatru Węgajty powstała w styczniu 1994 roku w ramach Stowarzyszenia Teatr Wiejski „Węgajty” i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Zespół tworzą profesjonalni śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Działalność Scholi skupia się na praktykowaniu chorału gregoriańskiego i konfrontowaniu go z żywą tradycją sakralnego śpiewu.
    Od 1996 roku Schola realizuje projekt International Meetings on Drama and Liturgy – „Międzynarodowe Spotkania Dramat i Liturgia”, którego założeniem jest m.in. opracowanie i wystawianie średniowiecznych dramatów liturgicznych oraz włączanie ich w całoroczny cykl liturgii. Spotkania są próbą stworzenia warunków pozwalających wszystkim zainteresowanym problematyką związków pomiędzy dramatem a liturgią włączyć się w pracę nad przygotowaniem do wystawienia dramatów liturgicznych w realiach współczesnej liturgii. 
     Wykonywane przez Scholę dramaty liturgiczne można zgrupować w kręgi tematyczne: bożonarodzeniowy – Ordo Stellae, wielkopostny – Planctus Mariae Ludus Passionis, wielkanocny – Ludus Paschalis, starotestamentowy – Ludus Danielis oraz maryjny Ordo Annuntiatione
    Schola dokonała również wieloletnich badań, prowadzonych w czasie wypraw i rekonesansów, nad tradycją pieśni i obrzędów para- liturgicznych zapoczątkowanych w XIII w. działalnością zakonów żebraczych, franciszkanów i dominikanów, a zachowanych do dziś dzięki działalności Bractw śpiewaczych i w przekazie ustnym niemal w całej Europie. Programy koncertowe odwołujących się do tej tradycji to: Joculatores Dei oraz Kanty i psalmy . ?
    Dom Tańca to program tańców instrumentalnych, cykl warsztatów i biesiad tanecznych, wprowadzający świeckie aspekty archaicznych kultur, dopełniając i równoważąc wątki sakralne. ?
    Zamek Warmia, odwołujący się do historii i tradycji byłych Prus Wschodnich wykorzystuje różne wątki pracy zespołu. Dom Tańca stanowi integralną – finalną część koncertu, który płynnie przechodzi w biesiadę.

Za: SCHOLA WĘGAJTY | O NAS (wegajty.pl)

« Wróćikona

Jak do nas trafić

Dom Rekolekcyjny Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań
tel. +48 665 107 714
dyrektor@domschr.pl
Sprawdź jak do nas dojechać. Zapraszamy!


Zobacz mapkę>>