2023.05.10 – Konferencja „Ku trzeźwości Narodu – wezwani do działania”

10 maja 2023

10 maja 2023 w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu odbyła się Konferencja „Ku trzeźwości Narodu – wezwani do działania”. Temat konferencji nawiązywał do Narodowego Programu Trzeźwości, przygotowanego przez Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości. Dokument powstał jako owoc Narodowego Kongresu Trzeźwości, który odbył się w 2017 roku i został opublikowany w 2018 r. Organizatorem konferencji „Ku trzeźwości narodu – wezwani do działania” była Archidiecezja Poznańska, Krucjata Wyzwolenia Człowieka oraz Duszpasterstwo Apostolstwa Trzeźwości Archidiecezji Poznańskiej.

Wykłady i debaty zostały zawierzone Panu Bogu podczas uroczystej Mszy Świętej sprawowanej o godzinie 9.00 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Poznański ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W homilii ks. Arcybiskup podjął zagadnienie trzeźwości i abstynencji w oparciu o teksty biblijne Starego i Nowego Testamentu. Mszę Świętą koncelebrował ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej oraz przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Warto zauważyć, że ks. bp Tadeusz jest również członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Część wykładowa odbyła się w auli Domu Rekolekcyjnego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Wykład inaugurujący spotkanie wygłosił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Pani Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, w swojej wypowiedzi podkreśliła m. in., że zadaniem rządu jest wspieranie rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.
Wicepremier Henryk Kowalczyk, zwrócił uwagę słuchaczy na działalność wychowawczą i przeciwdziałanie alkoholizmowi. Pan Wicepremier jest członkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Wśród prelegentów warto wyróżnić panią Małgorzatę Nawrocką, pedagog, dziennikarkę oraz autorkę kilkudziesięciu książek. Pani Małgorzata wygłosiła referat o relacjach w rodzinie umacniających trzeźwość. Pan Maciej Jóźwiaka z Centralnej Diakonii Wyzwolenia – Krucjaty Wyzwolenia Człowieka poruszył kwestie zadań i działań KWC w środowisku lokalnym. Pan Maciej był koordynatorem całego spotkania. Temat Narodowego Programu Trzeźwości w parafii omówił ks. Jarosław Błażejak, kapłan diecezji drohiczyńskiej, moderator Centralnej Diakonii Wyzwolenia.