2022.01.05 – Opłatek koła św. Łukasza Ew. SRKCh „Odrodzenie”

5 stycznia 2023

Od wielu lat członkowie Koła Św. Łukasza Ew. SRKCh „Odrodzenie”, wraz ze swoimi kolejnymi Opiekunami, organizują w okresie Bożonarodzeniowym spotkania opłatkowe. Dzięki uprzejmości władz Towarzystwa Chrystusowego, odbywają się one w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu.
W tym roku spotkanie takie miało miejsce 5 stycznia z udziałem Opiekuna Koła – ks. Mateusza Sochy TChr, zaproszonych Księży Towarzystwa Chrystusowego: superiora ks. Ryszarda Szymanika TChr, ekonoma generalnego ks. dr. Marka Grygiela TChr oraz przedstawicieli poznańskich kół „Odrodzenia”.
Centralnym wydarzeniem spotkania była Msza Święta pod przewodnictwem ks. Mateusza Sochy, z udziałem ks. Marka Grygiela TChr, który wygłosił homilię.Po zakończonej uroczystej Mszy św. przeszliśmy do audytorium, aby trwając w świątecznym klimacie cieszyć się swoją obecnością. Po odśpiewaniu kolędy „Gdy się Chrystus rodzi”, ks. Mateusz Socha TChr przypomniał symbolikę Opłatka, jako daru ofiarnego, symbolizującego chleb, pobłogosławił Opłatki i zgromadzonych oraz złożył wszystkim serdeczne życzenia. Następnie prezes Koła św. Łukasza Maria Leśniewicz w serdecznych słowach powitała przybyłych na spotkanie Kapłanów oraz zaproszonych gości, zaprosiła wszystkich do połamania się Opłatkiem i złożenia sobie wzajemnych życzeń, a następnie do zajęcia miejsc przy świątecznie udekorowanych stołach, zastawionych rozmaitymi wypiekami naszych koleżanek.
Po uczcie duchowej i cielesnej przyszedł czas na wspólne kolędowanie, które przy akompaniamencie gitary w rękach naszego Kolegi Stanisława Szymańskiego, było radosnym uwielbianiem Narodzonego Pana. Nie zabrakło też poezji Bożonarodzeniowej w wykonaniu Wiesławy Szymańskiej, w tym „Kociego Apokryfu” autorstwa Kol. Teresy Tyszkiewicz. Spotkanie zakończyło się rozesłaniem i błogosławieństwem ks. Mateusza Sochy TChr.
Serdecznie dziękujemy Ks. Mateuszowi za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania, a wszystkim biorącym w nim udział za rodzinną atmosferę, Bóg zapłać!
autor tekstu: p. Maria Leśniewicz